ROESELARE: Minister De Ridder bevestigt engagement voor opwaardering Kanaal Roeselare-Leie

Ingediend door Stefaan op wo, 13/05/2026 - 08:50

Vlaams minister van Mobiliteit, Openbare Werken, Havens en Sport Annick De Ridder (N-VA) heeft  tijdens een werkbezoek aan Roeselare haar engagement voor de opwaardering van het Kanaal Roeselare-Leie bevestigd. Deze legislatuur start alvast de bouw van een extra sluis in Ooigem en de vernieuwing van de Kop van de Vaart in Roeselare. 

“Hoewel het kanaal tussen Roeselare en Ooigem amper 16 kilometer lang is, worden er jaarlijks zo’n vier miljoen ton goederen vervoerd”, schetst Michel Soubry de situatie namens Voka en de gebruikers van het kanaal. “Maar het is van levensbelang dat ook volgeladen schepen tot 3.000 ton het kanaal kunnen gebruiken.” “We hebben de ambitie om de jaarlijkse hoeveelheid vervoerde goederen via het kanaal naar 8 miljoen ton te brengen”, pikt West-Vlaams gedeputeerde Jean de Bethune (CD&V) in. “Uit een eerste rondvraag, enkel en alleen ter hoogte van de Kop van de Vaart, zien we dat daar al een extra capaciteit van 400.000 ton mogelijk is.”

Minister De Ridder erkent de noodzaak van de investeringen en voorziet de komende jaren meteen een eerste reeks investeringen. “Infrastructuur die in de jaren 70 vooruitstrevend was, is nu verouderd en beperkend”, zegt ze. “We willen de bedrijvigheid langs het kanaal verankeren en de modal shift optimaal realiseren en dit via een opwaardering tot een volwaardig kanaal voor schepen geladen tot 3.000 ton of met drie lagen containers. Die opwaardering is, net zoals de capaciteitsverhoging van de E403 en een grondige herinrichting van het afrittencomplex Roeselare Haven, opgenomen in het regeerakkoord. Drie zaken zijn prioritair. In eerste instantie is er de realisatie van een extra sluis in Ooigem, waar we in 2029 hopen te starten. Daarnaast is er de vernieuwing van de Kop van de Vaart door de aanpak van de kaaimuren, baggerwerken ter verdieping en omgevingswerken. Ook deze werken, inclusief een nieuwe Bruanebrug, willen we deze legislatuur starten, en we trekken er 32 miljoen euro voor uit. Als derde willen we inzetten op versterkingen langs het kanaal, onder andere aan de Graankaai en de Zwaaikom.”

In het geïntegreerde investeringsprogramma is voor 2025 een investeringsbedrag van 35 miljoen euro voorzien. De volledige opwaardering van het Kanaal Roeselare-Leie omvat 375 miljoen euro aan investeringen en heeft een doorlooptijd tot 2042.

Geschreven door
Mandelnieuws/ Charlotte Degezelle